ישראל וטורקיה הן שותפות אסטרטגיות מכל בחינה: צבאית, כלכלית ופוליטית.

טורקיה, המדינה המוסלמית הראשונה שהכירה במדינת ישראל , חתמה עמנו הסכם סחר חופשי לפני יותר מעשור וכיום מהווה טורקיה שותפת סחר שמינית בגודלה של ישראל.

מחזור הסחר האזרחי בין שתי המדינות עשוי להגיע בסוף שנה זו ל- 4 מיליארד דולר וסך ההשקעות של חברות ישראליות בטורקיה בשלוש השנים האחרונות מגיע לכחצי מיליארד דולר.

בין החברות הישראליות הרבות הפועלות בטורקיה ניתן לציין את בנק הפועלים, חוגלה, ישקר, החברה המרכזית להשקעות כמו גם קבוצת הראל שרכשה אך לאחרונה שלד חברת ביטוח בטורקיה.

למעלה מחצי מיליון ישראלים מבקרים כתיירים בטורקיה מדי שנה והטרמינולוגיה "הכול כלול" הפכה זה מכבר לפולקלור ישראלי מצוי במרבית רובדי החברה הישראלית.

בנובמבר 2002 עם עליית המפלגה האיסלמית "צדק ופיתוח" לשלטון בטורקיה חששו רבים לסיום הרומן בין שתי המדינות אך המציאות הוכיחה אחרת והיחסים רק הולכים ומתהדקים לאורך השנים.

גם האשמתו הפומבית הבוטה של ראש ממשלת טורקיה בשיא האינתיפאדה שממשלת ישראל מפעילה מדיניות של טרור כנגד הפלסטינים נשארה בבחינת "הצהרה לפרוטוקול" ותו לא.

המפלגה השלטת בטורקיה פועלת נמרצות בזירה המזרח-תיכונית ובעקבות יוזמתו של ראש הממשלה הטורקי הוקם "פורום אנקרה" בהשתתפות אישים מישראל, פלסטין וטורקיה הבוחנים בצוותא מזה שנים הזדמנויות לתרום לחימום היחסים בייננו לבין שכנינו הפלסטינים באמצעות פתרונות כלכליים למצוקת הפלסטינים.

דא עקא , בעת מלחמת לבנון השנייה ובימים אלה בעקבות תקיפת צהל בעזה נשמעים קולות מאיימים מצד מנהיגים פוליטיים בטורקיה לשים קץ לידידות בין העם הטורקי והישראלי וקולם גורם לציבור הטורקי לצאת להפגנות זועמות ברחובות הערים בטורקיה.

בפרלמנט הטורקי המונה 550 מושבים פועלת קבוצת ידידות טורקיה-ישראל המונה 316 חברי כנסת, רוב מרשים של תומכים במערכת היחסים החמה בין שתי המדינות.

בעת מלחמת לבנון השנייה התפטרו רוב חברי הכנסת הטורקיים מחברותם בקבוצת הידידות עם ישראל והשבוע התבשרנו שתופעת ההתפטרות חוזרת בעקבות "עופרת יצוקה".

וכרגיל בעת משבר של אמון בין שתי המדינות עולה השאלה , אם לא התמיהה, מדוע לא נשמע כלל קולה של ישראל בתקשורת ובציבוריות הטורקית.

מקורות בכירים באנקרה מביעים את זעמם על כך שישראל החליטה לפתוח במתקפת "עופרת יצוקה" דווקא בעת הניסיון הטורקי לתווך בין ישראל וסוריה, המהלך הפוליטי שלדעתם עשוי היה לסייע גם בחזית הסכסוך הישראלי פלסטיני.

אם תשאלו בכירים בישראל יאמרו לכם רבים שהצהרות הטורקים בסכסוך הנוכחי הם בבחינת איתות למדינות ערב ואין בהם להצביע כלל על פיחות ביחסים הבילטרליים בין טורקיה וישראל.

גם לנוכח הערכות אלה סבור אני שלאורך זמן יש סכנה מוחשית לסדק הולך וגדל במערכת יחסי הידידות בין שתי העמים .

השפעת האווירה הקשה כלפי ישראל ברחוב הטורקי מוצאת את ביטויה בתגובות עורכים וקוראים זועמות בעיתונות הטורקית שאינה בוחלת בביטויים קשים כנגד ישראל עם הצעות לרוב לניתוק מוחלט של היחסים .

ביום שאחרי "עופרת יצוקה" על משרד החוץ הישראלי לסמן את טורקיה כמדינה "טעונת טיפוח הסברתי" בכל הכלים היעילים להשגת המטרות.

בל נשכח, טורקיה כמדינה דמוקרטית מערבית לכל דבר פתוחה לשמוע את טיעוני הצד הישראלי וגם לנוכח המציאות הנוכחית בדעת הקהל הטורקי חייבים להתמיד במשימת ההסברה בכל הזדמנות ובכל עת ..

האם לא הגיע הזמן שגם מדינת ישראל תפעיל טלוויזיה או רדיו המשדרים לעולם האיסלמי, ומדוע לא להקים תחנה בכבלים המשדרת 24 שעות באנגלית/טורקית/פרסית ? האם יהיה זה מוגזם להודות בעובדה שישראל צריכה תחנת אל ג'אזירה משלה ?

 

 

 

 


 

6.01.09 ישראל זקוקה לערוץ אלג'זירה משלה
11.12.08 קונים באהבה משדרות וישובי עוטף עזה
18.11.08 ONE PEOPLE, ONE DESTINATION
10.5.08 דרוש בדחיפות וינסטון צ'רצ'יל ישראלי
9.3.08 יריד התיירות בברלין
2.2.08 -תל-אביב בת 100 - סמל לאי השוויון בחברה הישראלית
20.12.07 - תחרות סרטי וידאו וצילומי תיירות ישראליים
25.11.07 - חייבים לסייע למשטרה במלחמה בפשע המאורגן
22.9.07 - מה קורה למעריב במלחמה על נפש הקורא בישראל ?
13.9.07 - מה נאחל לשנה הבאה?
2.8.07 - המדיום הוא המסר
27.7.07 - הטורקים בדרך הנכונה
21.7.07 - טורקיה כיעד התירות היוצאת מספר אחד
דיפלומטיה אזרחית להצלת התדמית הבינלאומית של ישראל